Fakty i mity na temat wypadania włosów

Fakty, plotki i mity na temat wypadania włosów. 10 najciekawszych przykładów.

1. Ciemne włosy są grubsze niż włosy blond.

Ludzie posiadający włosy blond mają ich na głowie około 150 tys. W przypadku ludzi z ciemniejszymi włosami ta liczba jest nieco mniejsza i wynosi około 100 tys. Na pocieszenie dla ciemnowłosych informujemy, że ciemniejsze włosy są nieco grubsze co eliminuje różnicę.

2. Częste wizyty u fryzjera wpływają na grubość włosów.

Nasze włosy niestety nie mają zdolności do samoczynnego pogrubiania się na skutek ich przycinania, tak jak bywa to w przypadku łodyg roślin. Efekt grubszych i pełnych objętości włosów fryzjerzy uzyskują dzięki stosowaniu odpowiednich preparatów i specjalnej technice suszenia. Częste wizyty w salonie fryzjerskim nie spowodują trwałego efektu zwiększonej objętości włosów.

3.Włos, który wypada razem z cebulka, już nie odrasta.

Na szczęście to mit. Zdrowy włos żyje około 4 lat. W tym okresie osadzony w mieszku włosowym korzeń dojrzewa, starzeje się, wreszcie obumiera, jednak jeszcze przez jakiś czas utrzymuje się w skórze. Potem wypada, wypchnięty przez nowy korzeń, który wytworzył się na jego miejscu. W trakcie tego procesy wypada nam między 20 a 60 włosów dziennie.

4.Wyrywając siwe włosy robimy miejsce dla włosów naszego pierwotnego koloru.

Siwe włosy odrastają już zawsze jako siwe, ponieważ komórki odpowiedzialne za ich wzrost nie wytwarzają już pigmentu. Siwizna nie przechodzi jednak na pozostałe włosy. Zmienią one barwę dopiero wtedy, kiedy ich mieszki przestana produkować pigment. Tak czy inaczej nie należy wyrywać białych nitek, ponieważ grozi to osłabieniem, a w konsekwencji zanikiem mieszka i korzenia włosowego.

5.Lakiery i inne środki do stylizacji włosów są szkodliwe?

Nieprawda: produkty te nie wnikają do skóry, osadzają się jedynie na łodydze włosa, nie mają zatem wpływu na mieszek włosowy, a tym samym na rosnący włos. Należy jednak zwracać uwagę, na jakość produktów. Produkty dobrej jakości tworzą wokół włosa niewidzialną otoczkę, która nie wpływa negatywnie na stan włosa. Oczywiście nieodpowiednie produkty i nieodpowiednie stosowanie w zbyt dużych ilościach może mieć również niekorzystne skutki dla kondycji włosów.

6.Dieta odchudzająca może być przyczyną nadmiernego wypadania włosów.

Tak samo jak stres, palenie papierosów itp. Dieta ma olbrzymie znaczenie. Dieta niskobiałkowa, uboga w witaminy, mikroelementy, nienasycone kwasy może skutkować osłabieniem włosów.

7.Sok z cytryny rozjaśnia włosy.

Prawda. Sok z cytryny może minimalnie rozjaśnić włosy, ale tylko wówczas kiedy wystawimy włosy skropione sokiem z cytryny na działanie promieni słonecznych. Poza tym najlepiej sprawdza się i najlepsze widoczne efekty uzyskuje się na włosach blond.

8.Witaminy hamują proces wypadania włosów

Witaminy mogą znacząco zahamować proces wypadania włosów jednak trzeba najpierw przygotować skórę głowy do ich aplikacji. Nie warto ich zażywać bez uprzedniego oczyszczenia cebulek włosów preparatem zaleconym przez lekarza. Aby krew mogą transportować witaminy do cebulek włosów musimy je najpierw oczyścić z toksyn.

9. Kąpiel naszych włosów w piwie doda im blasku

Już nasze babcie stosowały piwo do pielęgnacji włosów. Dziś udowodniono naukowo, że piwo działa na kosmyki nie tylko wzmacniająco, ale również regenerująco. Piwo zawiera wiele witamin i minerałów które przenikają do struktury włosa. Staną się one gładkie, lśniące i znacznie mocniejsze.

10.Łupież może być zaraźliwy.

Łupież może pojawiać się bez konkretnej przyczyny ale na pewno nie można go przejąć od kogoś innego. Najczęściej jednak spowodowany jest stresem, podrażnieniem skóry głowy przez szampony i inne produkty do stylizacji włosów. Bywa, że przyczyną podrażnienia jest woda zawierająca np. dużo chloru. Zmieniona zapaleniem skóra staje się bardziej wrażliwa.